KURUMSAL » Çaykur

KURUMSAL » Çaykur

Yarım asırlık köklü geçmişi olan Çaykur’un yılda ortalama 110.000 ton kuru çay satışı ve 700 milyon dolar cirosu vardır. Toplam işleme Kapasitesi 6.600 ton/gün olan Çaykur, 47 çay fabrikası, 3 çay paketleme fabrikası 9 pazarlama müdürlüğü, 1 Anatamir Fabrikası, 1 Araştırma Müdürlüğü , 210 bayi ve 16.000 çalışanıyla Türkiye Çay Sektörünün en büyük ve lider kuruluşudur. Teşekkülün tüm faaliyetleri, müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla TS EN ISO 9001:2000 “Kalite yönetim sistemi” Kapsamına alınmıştır.

Teşekkül Türkiye’nin tarım politikasına uygun olarak çay ziraatını geliştirmek, yaş çay kalitesini ıslah etmek, işlenmesini teknik esaslara göre yürütmek, iç ve dış Pazar isteklerini karşılamak, ithal ve ihraç etmek, verimlilik esasına dayalı işletme politikasıyla sermaye birikimine yardım ederek yatırım kaynağı sağlamak amacıyla ilk çay fabrikası 1940 yılında kurulmuştur.

Teşekkül yaklaşık 70 yıldır Türkiye’de değişik Müdürlükler yönetimi altında hizmet vermiştir. En son olarak ÇAYKUR kurumu adı altında 1971 yılından itibaren hizmet vermekte olup Türkiye’nin çay üretiminin ve satışının %60 ini karşılamakatadır.

Bu nedenle ÇAYKUR teşekkülü ve markası 70 yıllık geçmişinin verdiği güçle ÇAYKUR markasının Türkiye de algılanması ve kabulü çok güçlüdür. Türkiyede yapılan ve yapılacak olan kamuoyu araştırmalarında sadece çay değil tüm markalar içerisinde her zaman ilk sıralarda yer almıştır.